Vogelpark Avifauna Alphen a/d Rijn

Vtáčí park Avifauna, nachádzajúci sa v Alphene nad Rýnom, sme navštívili v máji 2004, keď mali deti 2,3 a 5 rokov. Obavy, že ich to nebude baviť, kompenzovala vidina veľkého ihriska nachádzajúceho sa v tomto parku.

Park bol otvorený v roku 1950, čo je možné vidieť na kamenných kačacích domčekoch a "zámočkoch" pre sovy. Postupne pribúdajú nové či zrekonštruované priestory, park si však stále zachoval svoju historickú podobu.

Ako sme postupne prechádzali od klietok s kačkami, popri bocianoch a plameniakoch, deti boli stále viac nadšené. Na začiatku boli hlavne "obyčajné" vtáky (pre holanďanov možno ani nie, lebo napríklad bociany v Holandsku nie sú), neskôr sa ale začali zväčšovať nielen rozmery, ale aj exotickosť jednotlivých operencov.

Jednu tématickú časť parku tvorí "Austrália", kde môžete vidieť nielen pštrosy, ale aj iné zaujímavé operence. Pod názvom Lori Landing sa ukrýva pavilón plný papagájov Lori, ktoré môžete nalákať na zakúpenú šťavu. Priletia vám na ruku a pijú. Úžasný zážitok. V jednom momente zbadáte, že sa na vás rúti druhý papagáj (a ten prvý ešte stále pije). Zrazu začujete zapištanie, prvý papagáj odeltí a druhý vám hladko pristane na ruke. No, nie vždy. Občas sa stane, že sa ten prvý len posunie a zachvíľu ste doslova "obsypaný" papagájmi. Odporúčam každému.

Ako na papagáje zareagovali deti? Veľmi sa im to páčilo, pokým im nepristali vo vlasoch. Alenka spomínla ešte niekoľko týždňov, kam jej sadol "pagaj".

Popri tučniakoch sme prešli do časti "Filipíny". Filipínsky prales a filipínska dedina tvoria základ tejto časti plnej vtákov typických pre túto oblasť.

V ďalšej časti sme videli sovy, orly a iné obrovské vtáky. Občas sme mali pocit, že sú vtáci väčší ako klietka, väčšinou však mali na život dostatok priestoru (samozrejme, tak ako klietky vo všetkých zoo, ani tunajšie voliéry sa nedajú porovnať s prirodzeným prostredím, kde tieto vtáky žijú).

Nechýbala liaheň, kde sme mohli vydieť práve vyliahnutú volavku. Všeobecne nebola o mládaťká núdza, videli sme nielen malé kačiatka, ale napríklad aj sovičku.

Dvakrát denne môžete vidieť vtáčiu show, raz denne kŕmenie tučniakov. Kačky a iné voľne sa pohybujúce vtáky môžete kŕmiť, ak si zakúpite spolu s lístkom aj krmivo.

Ak majú deti ešte stále energie nazvyš (alebo ak tie menšie vtáčiky až tak veľmi nezaujali - čo sa nám nestalo, deti boli nadšené, dokonca sme si spravili ešte jeden okruh), zájdite na už spomínané ihrisko. Veža s piatimi šmykľavkami, každá z iného poschodia, je perfektná pre malých aj veľkých. Ja s Alenkou som si trúfla len z druhého poschodia, Miško chodil z piateho a Silvia vyskúšala samozrejme všetky. Najúžasnejší bol vraj ten zo šiesteho poschodia.
Okrem toho je tu množstvo hojdačiek, preliezačiek, lodičky, motorky, bagre, obrovská trampolína. Kolotoč, strašidelný zámok, autodrom. Jednoducho - o zábavu sme mali postarané. A ak chcete vidieť, ako idem zo šmykľavky ja - nech sa páči (video ma 2,3MB).

Domovská stránka Vogelparku Avifauna vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete pred návštevou vedieť. My vám prajeme príjemný deň.
Avifauna
Avifauna
Avifauna
Avifauna
Avifauna


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]