Kvety, dreváky a veterné mlyny. To je Holandsko. A k tomu ešte more, bicykle, Van Gogh ... Počas siedmich rokov, ktoré tu plánujeme prežiť, by sme chceli vidieť všetko, čo sa dá. Z dvanástich provincií sme doteraz navštívili polovicu - niektoré viackrát, iné iba raz. Snáď zvládneme za ďalších pár rokov aj tie ostatné. Zatiaľ Vám priblížime výlety z týchto šiestich - Severné Holandsko a Amsterdam, Južné Holandsko, Flevoland, Limburg, Groningen a Gelderland. Tak vyberajte!


Noord Holland Severné Holandsko, provincia, pod ktorú spadá aj hlavné mesto Amsterdam. Jej súčasťou je aj ostrov Texel - jeden z piatich k Holandsku priľahlých ostrovov, takmer polovica pobrežia s prekrásnymi dunami a nezameniteľnou prírodou. Juh Severného Holandska spadá do oblasti nazývanej Randstad, čo je priemyselná a tým pádom aj najzaľudnenejšia časť Holandska.
Aj my bývame v Severnom Holandsku a to je asi dôvod, prečo sme z neho videli najviac.
Randstad prechádza plynule do provincie Južné Holandsko, rovnako aj morské pobrežie. Je tu aj druhé "hlavné mesto" Holandska - Den Haag, pre vás možno známy vďaka Medzinárodnému súdnemu dvoru. Ďalším veľkým mestom Južného Holandska je Rotterdam so svojím najväčším svetovým prístavom. A ešte je tu Leiden, prekrásne historické mesto, v ktorom sa nachádza najväčšia holandská nemocnica.
A keďže hranice nášho okresu tvoria vlastne aj hranicu medzi provinciami Severné a Južné Holandsko, je nami druhou najnavštevovanejšou.

Zuid Holland
Flevoland Flevoland je najmladšou provinciou Holandska, polder bol vysušený v roku 1968. Napriek tomu sa aj tu nájde niečo zaujímavé. V hlavnomj provinčnom meste sme navštívili holandské lodné múzeum , oproti nemu je múzeum poldrov a ešte o kúsok ďalej nákupné centrum Outlet Shopping center, kde môžete kúpiť značkové odevy za nízke ceny. V lete 2001 bola v Almere postavená piesková rozprávková krajina. Pre tých, čo sa chcú naozaj zabavyť je tu Six Flags, zábavný park plný horských dráh a kolotočov pre náročných. Zaujímavosťou je určite aj hrádza spájajúca Flevoland so Severným Holandskom, jedna z tých, ktoré oddeľujú Holandsko od mora.
Provincia Limburg leží v podstate medzi Nemeckom a Belgickom, je to výbežok na juhovýchode Holandska. Hlavným mestom provincie je Maastricht. Napriek tomu, že je jednou z najmenších provincií, má čo ponúknuť nielen cudzincom, ale vďaka svojej prírode a kultúre aj samotným Holanďanom. My sme počas našej jednodňovej návštevy prešli len malý kúsok, ale aj ten nás očaril. Limburg
Groningen Groningen je jednou z dvoch holandských provincií, ktoré majú názov totožný s menom hlavného mesta provincie (druhou je Utrecht). Asi najväčšou zaujímavosťou Groningenu je "brodenie sa" na Wadenské ostrovy. Je to putovanie náročné, odporúča sa len fyzicky zdatným osobám a robí sa pod dohľadom skúseného sprievodcu. Aj Schiermonnikoog je ostrovom na ktorý sa môžete prebrodiť, možete tam však ísť aj loďou, ale auto musíte nechať na pevnine a krásy ostrova s najširšou plážou Európy obdivovať peši, bicyklom alebo autobusom.
Na ostrov by sme sa aj my radi v budúcnosti dostali, brodiť sa však neplánujeme. Zatiaľ sme boli v Groningene len jeden deň a zistili sme, že to bolo veľmi málo.
Provinciu Gelderland sme už tiež pár razy navštívili. Raz sme boli v Haarderwijku pozrieť delfíny, inokedy sme sa vybráli na návštevu do kráĽovského paláca Het Loo v Apeldoorne, neďaleko ktorého sa nachádza aj zábavný park Koningin Juliana Toren, Je tu aj mesto Naarden, kde má múzeum Ján Amos Komenský. V máji 2001 sme strávili dva dni v prírodnej rezervácii Hooge Veluwe. V roku 2002 by sme sa tam radi dostali znova (ak nám to deti dovolia), tentoraz pôjdeme hľadať mestečko Voorthuizen a bluegrassový festival ktorý sa tu každoročne koná. Len pre zaujímavosť, vlani sa na ňom predstavilo mnoho česko-slovenských kapiel, dokopy tvorili asi 30% všetkých účinkujúcich. A určite by sme chceli vidieť aj viac. Gelderland
Groningen Flevoland Overijssel Severné Holandsko Južné Holandsko Limburg Gelderland


[Úvod]  [O nás]  [Záujmy]