Čo ešte sa dá v Holandsku vidieť? Na tejto stránke by som vám chcela poskytnúť aspoň krátky popis a občas pár obrázkov z ďalších zaujímavých holandských miest, múzeí a atrakcií.

More a duny l Hooge Veluwe l Het Loo l Haarlemmermeer l Delfinarium Harderwijk l Frans Rozen Tuin l Naturalis l Muiderslot l Batavia werf l Ajax Amsterdam l Duinrell l Syrový trh Alkmaar l Parky a lesoparky l Výhliadková plavba loďou l Bewerwijkse bazaar l Pekárske múzeum Medemblik l Syrová farma Clara Maria l Múzeum J.A.Komenského


More a duny

More nie je v Holandsku veľmi teplé, ale v tých najhorúcejších dňoch sa okúpal aj Palino. Vtedy mala voda asi 18°C.
Holanďania chodia k moru radi nielen v lete, kedy sú pláže doslova preplnené, ale aj v zime. Vtedy sa tu prechádzajú, dajú si rybku alebo si zájdu na večeru. Deti a psy pobehujú všade po brehu a niekedy aj vo vode.
V našom okolí sú tri krásne pláže, každý si môže vybrať podľa vkusu. Jednou z najkrajších je pláž v Scheveningene, na okraji Haagu.

Priaznivcom turistiky a bicyklovania môžeme odporučiť krásne cyklistické trasy a turistické chodníky pomedzi duny pozdĺž takmer celého pobrežia, napríklad v rezervácii Schoorlse Duinen neďaleko Alkmaaru, kde sme aj my strávili krásne chvíle v kempe a na bicykli.
[... späť na obsah ...]

Prírodná rezervácia Hooge Veluwe

Keď sa vám v Holandsku začne cnieť po lesoch, môžete si zájsť do prírodnej rezervácie Hooge Veluwe. My sme sa tam vybrali troška pobicyklovať, deti (a tatovia) sa aj pohojdali a potom zničení v tráve oddychovali. Noc sme strávili v neďalekom kempe, pretože jeden deň by bol na tak krásnu prírodu málo.
[... späť na obsah ...]

Kráľovský palác Het Loo

V meste Apeldoorn sa nachádza kráľovský palác Het Loo, ktorý je dnes už len turistickou atarkciou. Môžete si tu pozrieť kráľovské "dopravné prostriedky" (koče, autá), kone, pávy, interiér zámku s pôvodným zariadením, krásne maľby a v neposlednom rade prekrásny zámocký park.
[... späť na obsah ...]

Haarlemmermeer

Okres Haarlemmermeer, pred 150 rokmi vysušené jazero, sa stal v Holandsku naším domovom. Napriek svojej krátkej histórii má čo ponúknuť.

Cruquius múzeum

Múzeum sa nachádza v budove starej parnej prečerpávačky, ktorá ako jedna z troch vysušovala Haarlemmermeer. Môžete si tu pozrieť animovaný film o historickom boji Holandska proti vode, stavaní hrádzí. Je tu mnoho fotografií a máp dokumentujúcich vysušovanie Holandska. Dozviete sa, aká časť sa momentálne nachádza pod úrovňou mora, ako to bolo pred päťdesiatimi či sto rokmi. Môžete si prehliadnuť aj samotný parný stroj a jeho funkcie. Ďalej sú tu makety mlynov a strojov používaných pri vysušovaní. Ďalšia prečerpávačka je na konci hlavného kanála v dedinke Lijnden, ktorá dodnes prečerpáva vodu z nášho poldru.

Haarlemmermeerse Historisch Museum

Toto múzeum naväzuje na Cruquiuske a je ťažké povedať, či je turisticky zaujímavé. Okrem príbehu o tom, čo všetko sa stalo pred vysušením, sú v ňom staré fotografie Hoofddorpu a okolia, stroje, ktoré sa používali, ukážka plodín, ktoré sa tu pestovali. Nás zaujalo, ale my tu žijeme. Odporúčam ho však tým z vás, ktorých zaujíma, aký bol život pred sto rokmi.
[... späť na obsah ...]

Delfinárium Harderwijk

Prekrásne miesto, kde sa dá pozorovaním morských zvierat, ich života a v rôznych vystúpeniach aj ich šikovnosti, stráviť naozaj prekrásny deň. V rôznych predstaveniach vystupujú delfíny, tulene a dokonca aj mrože. Môžete si pozrieť obrovskú morskú lagúnu nielen zhora, ale aj "pod vodou", oddychujúce zvieratká vo svojom (takmer) prirodzenom prostredí, zájsť si do 3D kina, kŕmiť raje a žraloky (samozrejme pod dohľadom) alebo nechať svoje ratolesti vyblázniť sa na ihrisku. Jednotlivé predstavenia a prehliadky sú koordinované, aby ste mohli vidieť všetko. Pri vstupe dostanete rozpis, podľa ktorého si môžete vyberať. Ale ak neprídete doobeda, tak to ani všetko nestihnete.
[... späť na obsah ...]

Frans Rozen Tuin

Kvetinová záhrada v dedinke Vogelenzang, uprostred oblasti preslávenej pestovaním cibuľovín. Jeden aktívny farmár sa rozhodol privirobiť si aj v oblasti turistického ruchu a využil na to to, čo najlepšie vedel - pestovať kvety. Vznikla na prvý pohľad malá, ale prekrásna záhrada, so všetkými druhmi kvetov, ktoré si len viete predstaviť. Samozrejme nesmie chýbať ani veterný mlyn, symbol holandska. V obchodíku si môžete cibuľky kúpiť alebo objednať a všade okolo môžete na poliach vidieť ako rastú.
[... späť na obsah ...]

Naturalis

Obrovské a prekrásne prírodovedné múzeum nachádzajúce sa v meste Leiden je pútavé nielen pre dospelých, ale aj pre deti všetkých vekových skupín. Rozsiahla expozícia je rozdelená do niekoľkých častí podľa ich miesta na zemi. Nájdete tu naozaj všetko od pravekých kameňov cez súčasné zvieratá až po umenie Indie či Japonska. Veľmi zaujímavou je aj expozícia dnes už vyhynutých živočíchov v malej miestnosti pri veľmi tlmenom osvetlení.
[... späť na obsah ...]

Zámok Muiderslot

Pri mestečku Muiden neďaleko Amsetrdamu sa nachádza malý zámoček, Muiderslot, kde sme sa boli pozrieť na záhájenie "slivkovej sezóny". Je samozrejme otvorený celoročne, môžete si pozrieť nielen zámok, ale aj záhrady (zeleninovú aj kvetinovú).
[... späť na obsah ...]

Batavia werf

V meste Lelystad, provinčnom meste poldra Flevoland, ktorý bol vysušený v roku 1968, sa nachádza národné lodné historické centrum, kde môžete vidieť a navštíviť nielen loď Batavia, holandskú obchodnú loď, ktorá sa pri austrálskych brehoch potopila na svojej prvej plavbe, ale pozrieť sa aj na rôzne archeologické nálezy či na stavbu kópie lode "Sedem provincií", ktorá sa tu práve realizuje.
[... späť na obsah ...]

Ajax Amsterdam

Turistickou atrakciou je aj štadión Ajaxu Amsterdam. Toto veľkolepé dielo si môžete pozrieť aj napriek tomu, že nepôjdete na futbalový zápas. Dozviete sa, aká je kapacita štadióna, koľko stoja permanentky, posedíte si v super sedadlách určených pre hostí. Navštíviť tento štadión odporúčam nielen tým, ktorých futbal zaujíma, ale aj všetkým ostatným. Snáď aj Vás očarí svojou mohutnosťou a gigantickou krásou.
[... späť na obsah ...]

Duinrell

Zábavný park pre malých aj veľkých. To je Duinrell v mestešku Wassenaar. Nájdete tu kolotoče, horské dráhy, vodné atrakcie, stačí si vybrať, na čo si trúfate. Nakoniec nezabudnite navštíviť Tikibad - krytý bazén s tobogánmi a imitáciou morských vĺn.
[... späť na obsah ...]

Syrový trh v meste Alkmaar

Od apríla do septembra sa každý piatok od 10. do 12. hodiny koná v meste Alkmaar tradičný syrový trh, na ktorom môžete vidieť, ako sa syr predával a vážil kedysi. Či je to celé divadlo alebo sú tieto obchody skutoćné, ťažko povedať.
V tom čase môžete v okolí trhu vidieť ďalšie holandské remeslá, ktoré sa tu predvádzajú.
[... späť na obsah ...]

Parky a lesoparky

To, že Holandsko je naozaj krajinou kvetov dokazuje aj nespočetné množstvo parkov. Nedá sa spomenúť všetky, my sme však navštívili jeden veľmi krásny v Haagu. Park Clingendael je známy hlavne svojimi rododendrónami, ktorých tu rastie skutočne obrovské mnnožstvo. Je tu aj japonská záhrada a mnoho ďalších krásnych zákutí.
V Amsterdamskom lese (Amsterdamsa bos) nájdete krásnu koziu farmu, ktorá poteší nielen deti, ale aj dospelých. Ďalej sa tu môžete povoziť na vodnom bicykli alebo na kanojke. Alebo sa len tak poprechádzať. Nezabudnite však na to, že ste tesne pri Amsterdamskom letisku a pozor na lietadlá nad hlavou!
[... späť na obsah ...]

Výhliadková plavba loďou - Katwijk aan Zee

Ak chcete spoznať západoholandskú krajinu troška ináč, nasadnite na loď v Katwijku. Môžete si vybrať medzi troj a štyri a pol hodinovou plavbou. Najprv budete prechádzať popod sedem veľmi nízkych mostov, podlaha hornej paluby je od ich spodu niekde len pár centimetrov. A potom sa poplavíte krásnou krajinou. Dozviete sa o tom, ako boli vytvorené holandské poldre, ktorý ostrovček je čím zaujímavý. Ak sa rozhodnete pre dlhšiu plavbu, otvorí sa pred vami niekoľko zdvíhacích mostov. Ale viac už neprezradím, aby ste sa mali na čo tešiť.
[... späť na obsah ...]

Beverwijkse bazaar

Veľký blší trh na vás čaká v mestečku Beverwijk. Jeho najzaujímavejšou časťou je asi turecký trh, tzv. Oosterse markt, kde môžete nakúpiť ovocie, zeleninu, obilniny, ryžu, korenia a mnoho iného za veľmi nízke ceny. V reštauráciách môžete ochutnať tradičné turecké jedlá.
Či tento trh vznikol pre Turkov žijúcich v Holandsku alebo sa len stal miestom, kde predávajú a nakupujú nám zostalo záhadou. Tvoria však väčšinu návštevníkov. Ale ako sme zistili, aj my sme tam na nákupy rovnako vítaní.
[... späť na obsah ...]

Pekárske múzeum Medemblik

Stará pekáreň slúži dnes už viacmenej len ako atrakcia, ale stále sa tu pečie a predáva tradičné pečivo a cukrovinky. Môžete tu vidieť cukrové mestečko, lokomotívu z marcipánu alebo obrovskú svadobnú tortu. Ak budete mať šťastie, možno sa vám ujde aj niečo pod zub.
[... späť na obsah ...]

Syrová farma Clara Maria

Jedna farmárska rodina neďaleko mesta Uithoorn premenila časť svojho obydlia a živobitia na atrakciu. Vstúpite priamo do výrobne syra. Uvidíte kravy, to, ako sa syr vyrába, ochucuje, ako zrie a mnoho iného. Nakoniec samozrejme ochutnávka a možnosť nákupu.
[... späť na obsah ...]

Múzeum Jána Ámosa Komenského - Naarden

V Naardene žil a pôsobil Ján Ámos Komenský. Návštevu jeho múzea je možno spojiť s krásnou prechádzkou po starobilom mestečku v tvare hviezdy, ktoré je obohnané hradbami a priekopou.
[... späť na obsah ...]


Ak hľadáte iné atrakcie alebo chcete podrobnejšie informácie o týchto, skúste stránky CK Dutchmaster.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]