WinsumV piatok sme si pobalili veci a v sobotu sme sa vybrali do provincie Groningen, pre nás jedného z najvzdialenejších miest v Holandsku. Vybrali sme si tri ciele - botanickú záhradu, zámoček a dedinku, ktorá je označovaná ze jednu z najfotogenickejších v Holandsku. A keďže sme ako prestupnú stanicu používali Groningen dúfali sme, že aj z neho niečo uvidíme.

Hortus Haaren Železničná trať rozhodla, že ako prvú navštívime botanickú záhradu v mestečku Haaren. Vybrala som si ju ja kvôli expozícii čínskych záhrad, ktoré som chcela vidieť a naozaj ma nesklamala. Prekrásne čínske zákutia, domy a jazierka (obr. vpavo), v každom sa predvádzalo alebo predávalo niečo čínske. Napríklad ste si mohli dať napísať svoje meno čínskym písmom alebo si kúpiť nejakú ozdôbku, ktorá predstavovala vaše znamenie v čínskom horoskope. My sme si ako suvenír kúpili kamennú opičku, ktorá je zároveň píšťalkou a zo spodu má v čínštine napísané "šťastie".
Ako sme zistili, čínske záhrady sú len malou časťou tejto prekrásnej záhrady, môžete tu ďalej vidieť skleníky s tropickými rastlinami a kaktusmi, bengálske či anglické záhrady, rozárium, skalku, zeleninovú záhradku, les a mnoho ďalšieho. Zaujímavou časťou je aj záhrada s názvom "Tuinen van Ogham" (Oghamova záhrada), ktorá predstavuje keltskú mytológiu.
Keby sme sa ďalej prechádzali pomedzi rastliny a stromy, určite by sme toho objavili ešte mnoho, my sme však chceli vidieť aj ďalšie krásy Groningenu a preto sme sa (s pocitom, že sa sem ešte musíme vrátiť) pobrali ďalej.
Vláčikom sme sa odviezli do Groningenu a odtiaľ lokálnou trasou do dedinky Uithuizen, kam nás zlákal zámoček Menkemaborg . Kým sme ho našli, prešli sme sa krásnou dedinou a stretli sme koníkov, ktoré vozili deti (naša Silvia sa previesť odmietla, pretože to bol veľký koník a ona pôjde na malého na kolotoč).
Menkemaborg K zámočku (obr. vľavo) viedla cesta prekrásnou alejou, najprv sme si pozreli záhrady, aj tu, ako pri večšine holandských zámkoch boli nielen okrasné ale aj zeleninové, kde sa pestovalo všetko, čo mohlo nájsť využitie v kuchyni - paradajky, pór, tekvica, fazuľky, rôzne korenia a mnoho ďalšieho. Zašli sme si aj do malého bludiska, ktoré bolo vysadené v jednej časti záhrady a keď sa nám podarilo ďostať znova von, vybrali sme sa pozrieť si aj interiér. Ako je vidno aj na obrázku, zámoček sa vlastne skladá z troch domov, podlaha druhého je o troška vyššie ako prvého, to platí aj o treťom. Pod tým sa nachádzala kuchyňa a malý bytík pre služobníctvo, odtiaľ sa prechádzalo pod druhý, kde bola pivnica. Zariadenie zámku je príkladom života bohatých v Groningene v 18. storočí.
Groningen Do odchodu vláčika sme mali ešte asi 40 minút, tak sme nakukli aj do múzea druhej svetovej vojny, ktoré sa nachádza hneď oproti vstupnej bráne do zámku. Môžete tu vidieť všetko čo s vojnou súviselo - zbrane, bunkre či príbehy rôznych ľudí a miest. Súčasťou je aj množstvo vojenských áut a inej techniky.
Poslednou našou zastávkou bola dedinka Winsum, tam sme sa hodinku poprechádzali a urobili zopár fotiek (jednu môžete vidieť aj na vrchu tejto stránky). Potom sme dorazili do provinčného mesta Groningen, kde boli na hlavnom námestí kolotoče, ktoré Silviu síce veľmi potešili, ale nám zabránili urobiť nejakú peknú fotku, tak sme odfotili aspoň vežu (obr. vpravo). Ešte sme sa troška poprechádzali po meste (architektúra je tu podobná ako napríklad v Haarleme alebo v Haagu), na námestí s názvom Rybí trh (kde síce ešte bolo ryby cítiť, ale žiadne tam už neboli) sme si dali austrálsku zmrzlinu (to naozaj neobíďte, malinovú sme si dali dvakrát) a keďže sa pomaly začalo stmievať pobrali sme sa na stanicu, kde nám akurát pristavili vláčik, ktorý nás odviezol domov.
Z povincie Groningen sme videli len malý kúsok, potrebovali by sme aspoň týždeň, aby sme mohli prejsť všetko, čo by sme chceli. Naprílad obrovské Rosarium v mestečku Winschoten a k nemu zopár mlynov, mestskú pevnosť Bourtange či Fraeylemabos v meste Slochteren, les so záhradami v anglickom štýle, množstvom stromov, hríbov a jazierok. A ani to nie je všetko. Snáď sa nám podarí ešte aspoň raz do Groningenu dostať a vidieť znova niečo zaujímavé.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]