silvia


Severnejšie ako na severe Holandska leží ostrov Texel. Je prvým z piatich ostrovov patriacich k Holandsku. Na začiatku leta sme sa rozhodli, že ho spoznáme viac ako len na mape.
Keďže ostrov má asi 20 km z juhu na sever a 8 km zo západu na východ rozhodli sme sa, že bicykle nám ako dopravný prostriedok stačia. Kúpili sme si mapu a vyhliadli kemp. Vyzeral byť v peknej oblasti a od kompy bol vzdialený asi 7 km, tak sme si povedali, že to v pohode zvládneme. V piatok sme zbalili všetky potrebné veci vrátane stanu a prevarenej vody pre našu vtedy trojmesačnú dcérku, naložili bycikle a vyrazili do mestečka Den Helder, kde sme plánovali nechať auto a kompou sa previesť už len s bicyklami.
A tak aj bolo. Po asi tridsaťminútovej plavbe sme sa zrazu ocitli na prekrásnom ostrove plnom turistov a oviec. Po vyhliadnutej trase sme sa vydali do nášho kempu. Cestou sme si zjedli chlebíky, nakŕmili sme Silviu a nakoniec sme dorazili na miesto. Kemp boli vlastne tri lúky a bolo tam veľa rodinných stanov, takže sme sa medzi nimi ľahko stratili.
Postavili sme stan a vybrali sme sa na maličký výlet. Bolo už k večeru a my sme chceli vidieť zapadať slnko. Našli sme pláž, more, mušle a aj zapadajúce slnko.
Na druhý deň sme si naplánovali prejsť celý ostrov. Keďže náš kemp bol na juhozápade zamierili sme na východ, kúsok po pobreží a potom srdcom ostrova na sever k majáku. Cesta bola dosť náročná, lebo fúkal silný vietor. Ale nakoniec sme sa ocitli na prekrásnej pláži s výhľadom na druhý ostrov - Vlieland.
A späť. Krásna cesta pomedzi piesočnaté duny. Vietor nám pomáhal a my sme sa raz-dva dostali do kempu.
Na večer sme sa vybrali do mestečka Koog. Typické turistické mestečko s množstvom obchodíkov a reštaurácií. Chvíľku sme si pochodili, najedli sme sa a zamierili do stanu zložiť naše vybicyklovaní telá.
Posledný deň sme sa rozhodli zájsť si na jednu vyhliadkovú vežu, poležať si na pláži a zamieriť domov. More bolo studené, malo 7 stupňov, tak sme si aspoň nazbierali nádherné mušle.
Ťažko sa nám z kompy pozeralo za Texelom, na ktorom sme prešli 112 km a bolo nám smutno, že už musíme ísť domov, ale vedeli sme, že v našich srdciach zostane Texel navždy - presne taký, aký sme ho spoznali za tie tri dni.

západ slnka Západ slnka v kempe V kempe
farma Texelská farma maják Maják
na pláži Na pláži čajka Čajka
severná pláž Severná pláž ovce Ovce
výhliadková veža Vyhliadková veža čajka Čajka


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]