Delft

Mesto Delft sa nachádza medzi Rotterdamom a Den Haag, čo z neho robí ľahko dostupné a často navštevované miesto. Z Haagu sem chodí dokonca električka číslo 1.

Delft Ak niekto z vás už o Delfte počul, bolo to asi v súvislosti s keramikou Delft´s blauw, ktorú môžete vidieť v nespočetnom množstve obchodíkov v centre Delft. Ak vás zaujíma výroba, môžete si zájsť na návštevu do Koninklijke Porceleyne Fles - fabriky na výrobu tejto keramiky.

Nie je to však jediné, čo toto mesto skrýva. V krásnom historickom centre, nájdete Nieuwe Kerk, kde sa od smrti Willema Oranžského (ktorý zomrel v Delfte 10. júla 1584) pochovávajú členovia holandskej kráľovskej rodiny.
Môžete si vyjsť aj na vežu a pozrieľ si Delft z vtáčej perspektívy. Napriek úzkym schodom to určite stojí za to.

Neďaleko Oude Kerku žil a pracoval slávny delftský maliar Johannes Vermeer. Jeho dom na Oude Langedijk uz bohužiaľ nestojí.

Delft Okolo radnice sa popri Vismarkte (Rybom trhu) dostanete k Oude Kerku, kde je okrem iných slávnych aj menej známych delftčanoch, pochovaný aj Johannes Vermeer. Jeho hrob nájdete v prednej časti tohto prekrásneho, aj keď stroho zdobeného, kostola.

Prechádzka po Delft je príjemným objavovaním krásnych zákutí tohto fotogenického mestečka. Po Delft sa však môžete previesť aj na voze ťahanom koníkmi (odchádza spred radnice) alebo sa odviesť lodičkou.

Napriek tomu, že v sa v Delft narodil a žil Johannes Vermeer, nenájdete v miestnych múzeách ani jeden jeho obraz. Na to si musíte zájsť do Mauritshuis v Den Haag alebo do Rijksmusea v Amsterdame. Napriek tomu vám z Delftských múzeí odporúčam Lambert van Meerten Museum. Nachádza sa v dome neďaleko Oude Kerk a vďaka svojmu dobovému zariadeniu a množstvu delftských kachličiek môžete pocítiť domácku atmosféru historických Delft.

Ak už máte histórie dosť alebo začínajú byť vaše deti nespokojné, neďaleko Delftskej vlakovej stanice sa nachádza Terárium Serpo. Lenivé krokodíle a po nich lezúce korytnačky alebo pavúky a hady - na čo len máte chuť.[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]