RotterdamPo troch rokoch v Holandsku sme sa konečne dostali aj do jedného z najznámejšich holandských miest - do Rotterdamu. Keď sme listovali sprievodcom po Rotterdame zistili sme, že aj v tomto modernom meste je čo navštíviť. A keďže sme si na Rotterdam vyhradili iba jeden deň, museli sme si vybrať. Nakoniec sme samozrejme nestihli ani to, pre čo sme sa rozhodli, ale niečo sme videli. Poďte sa pozrieť aj vy.
Neďaleko hlavnej železničnej stanice sa nachádza Lodné múzeum, ktoré ma dve časti - vnútornú a vonkajšiu. My sme si pozreli len tú vonkajšiu, kde môžete vidieť rôzne typy nákladných lodí, strojov používaných v prístavoch na nakladanie, vykladanie a prekladanie tovaru, stroje a nástroje používané pri opravách lodí či laná a námorné uzly naozaj od výmyslu sveta. Neďaleko sa nachádza aj známy Rotterdamský most s názvom Erasmusbrug, my sme sa však vybrali na druhú stranu, kam nás zlákala iná rotterdamská atrakcia - Kubushuizen (obr. hore).
Tieto atypicky postavené domy nikde inde nenájdete a asi si ani neviete predstaviť, ako sa v nich dá bývať. Tieto dve veci spôsobili to, že jeden z domov zostal neobývaný a prístupný širokej verejnosti. Aj my sme sa v ňom boli pozrieť. A či sa tam dá bývať? Dá. A veľmi zaujímavo. Máte šikmé okná a steny a podkrovná izba je v lete asi skorej vhodná pre teplomilné rastliny ako pre ľudí (je to v podstate presklený ihlan ), priestory sú to však útulné a pre mladých ľudí určite lákavé. S ďeťmi však zostaneme radšej v našom "klasickom" domčeku.
Po tejto modernej atrakcii sme mali chuť zasa na niečo historické a tak sme sa vybrali do staršej časti Rotterdamu (keďže mesto bolo počas druhej svetovej vojny zbombardované Nemcami, veľa starých domov sa tu nezachovalo) do Delfshaven. Naozaj prekrásne miesto, kde si môžete pozrieť pôvodnú Rotterdamskú architektúru a v múzeu Dubelle PalmBoom zopár historických aj súčasných zaujímavostí Rotterdamu.
Našou poslednou zastávkou bola výhliadková veža Euromast, keďže sme Rotterdam nestihli ani zďaleka prejsť, chceli sme ho vidieť aspoň z vtáčej perspektívy. Rýchlovýťahom sme sa asi za tridsať sekúnd dostali do výšky 96 metrov. Tam sme mali Rotterdam naozaj ako na dlani. Nám to však nestačilo a vystúpili sme ešte o 16 metrov vyššie, kde sme nasadli do kabíny, ktorá nás vyviezla do výšky 185 metrov a pomaly sa otáčala dokola, aby sme si pohodlne všetko poobzerali.


Rotterdam Rotterdam Rotterdam Rotterdam


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]