ulicka


Asi dvadsať kilometrov od Amsterdamu sa na brehu bývalého mora nachádza stará rybárska dedina Volendam. Dnes je stále obývaná, napriek tomu je však veľkou turistickou atrakciou. So svojimi úzkymi uličkami a typickými domčekmi na "pobreží" má čo ukázať. Človek tu ešte aj dnes môže vidieť starších obyvateľov a predavačov suvenírov v typických volendamských krojoch. A ak má šťastie, zažije aj typický rybársky trh.
Navštíviť môžete aj Volendamské múzeum, na prvý pohľad maličké, ale verte, stojí za to ísť sa tam pozrieť. Pozostáva z piatich miestností. V jednej je ulička zobrazujúca obchodík, krčmu a dve domácnosti, v ďalšej všetko ohľadne rybárčenia. Ďalej typické kroje a čepce, hrnce, látky, obrazy.
Veľkou atrakciou tohto múzea je aj svetový unikát - obrazy z cigarových papierikov. Vytvárať ich začal jeden z obyvateľov Volendamu asi pred 50 rokmi, po jeho smrti bola táto kolekcia presťahovaná do múzea. Nájdeme tu cikajúceho chlapčeka, holandské veže a chrámy, mapu holandska z vyznačenými provinciami, benátsky chrám z námestia sv. Marka a mnoho iného.
Túlať sa uličkami Volendamu bolo zaujímavé, každého by asi očarilo niečo iné. A ak máte viacej času, môžete sa odviesť loďou do dedinky Monnickendam, ktorá je typická svojímy drevenými domami, alebo sa potúlať po mestečku Edam a navštíviť syrové múzeum.


Obchodík Obchodík Obraz Cigarové umenie
Domácnosť Domácnosť Ručné práce Ručné práce[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]