mlyny


Zaanse Schaans, teda Zaansky skanzem. Nájdete ho neďaleko Amsterdamu, pri riečke Zaan. A ako sa na správny skanzem patrí, je tu všetko, čím je Holandsko známe - dreváky, delftská keramika, syr a mlyny. A k tomu ešte zopár pôvodných domov a v nich staručké obchodíky. Tak sa vydajme na cestu pekne od začiatku.

Delftská keramika

Jeden z prvých domčekov, na ktorý sme narazili pri našej návšteve Zaanse Schaans bola keramická dieľňa. Je tu množstvo nádherných váz, svietnikov, kachličiek a mnohých iných predmetov, ktoré sa dajú použiť často nielen ako suvenír, ale napríklad aj ako menovka či číslo domu. V dielni pracuje jeden pán a robí menovky a iné veci na objednávku, alebo vám na vybranú kachličku napíše vaše meno.

Výrobňa drevákov

Už keď sme prichádzali k ďalšiemu domčeku, vedeli sme, čo nás čaká. Pred vchodom nás totiž vítali nielen dva páry drevákov, do ktorých sa človek mohol postaviť, ale aj jedna skutočne maxidreváka. A keď vstúpite, očarí vás zasa množstvo a tisíce variant maľovaných a dokonca vyrezávaním zdobených drevákov. Ak máte šťastie, možno uvidíte aj to, ako sa dreváky vyrábajú.

Syrová farma

Pri vstupe do syrovej farmy vás omámi príjemná vôňa syra a hneď zbadáte, z čoho ide. Hrudky naukladané jedna vedľa druhej, ale čo to? Niektoré vyzerajú dobre, ale pozri na tento, ten je riadne vysušený, ten sa snáď nedá ani pokrájať! Za chvíľu sme sa však dozvedeli všetko.
Syry sa rozdeľujú podľa toho, ako dlho zrejú. Mladý zrie tri mesiace, stredný šesť a starý minimálne rok. Ak zrie dva roky, je z neho parmezán. A predstavte si, že na kilo syra je potrebných trinásť litrov mlieka!
Potom sme dostali z rôznych syrov ochutnať a mali sme predstavu aj o tom, ako chutia.

Mlyny

V 19. storočí bolo miesto, kde teraz stojí Zaanse Schaans plné mlynov, myslím, že ich tu bolo viac ako sto. V roku 1986 tu však nebol ani jeden. A vtedy sa niekto rozhodol, že to nie je správne a začal tu budovať skanzem.
Teraz je tu myslím päť mlynov, z toho dva sú prístupné - mlyn na olej a na farbu. V obidvoch si môžete prehliadnuť celú konštrukciu mlyna a dostanete aj nejaký krátky popis o mlyne a procese výroby.

Ak sa budete ešte dlhšie túlať po Zaanse Schaans, tak objavíte kopec zákutí a krásnych drobných detailov, ktoré toto takmer mestečko skrýva.

Ďalšie informácie sú dostupné v angličtine na stránke Zaanse Schaans.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]