Sinterklaas
Asi tri týždne pred svojimi narodeninami, ktoré sú 5. decembra, prichadza do Holandska Sinterklaas, obdoba slovenského Mikuláša. Oficiálne prichádza na parníku zo Španielska do niektorého holandského prístavu, potom navštevuje jednotlivé deti až do 5. decembra, kedy prinesie vo vreci darčeky a odchádza zasa domov do Španielska.
Každé mesto aj mestečko si robí taký malý príchod Sinterklaasa podľa svojho. Niekam príde na lodi, inam na koňoch, k nám ho tento rok doviezli požiarnici. Sprevádzajú ho jeho sluhovia, nazývaný Zwarte Piet (Čierny Peter), ktorý prídu na miesto stretnutia vždy prví a spievajú s deťmi pesničky, ktorými Sinterklaasa vítajú a volajú medzi seba. Rozdávajú deťom maličké zázvorové perníčky nazývane "peppernoten", pýtajú sa ich, či písali Sinterklaasovi list. Nakoniec príde aj Sinterklaas, počas tohto prvého oficiálneho stretnutia ešte bez darčekov. Podá deťom ruky, zaspieva si s nimi, dostane od detí obrázky a listy.
Počas najbližších dní, až do 5. decembra, môžete stretnúť Sinterklaasa postupne všade. V nákupných centrách, škôlkach, školách, na plavárni. Počas týchto stretnutí s ním vždy deti spievajú pesničky a nakoniec dostanú malý darček.
V týchto dňoch si dávajú deti 2-3 krát do týždňa (závisí to od rodičov) večer pred dvere alebo do okna topánky, kam im prinesie Sinterklaas nejakú dobrotu alebo drobnosť.
5. decembra je tzv. "pakjesavond" alebo "večer balíčkov", kedy prinesie Sinterklaas vo vreci darčeky. Ľudia si často objednávajú domov Sinterklaasa aj s Čiernymi Petrami pre svoje deti alebo vnúčatá. Niektorí si tento večer rozdávania darčekov urobia o deň či dva skorej, aby sa mohli všetci stretnúť a byť spolu. Pochutnajú si na marcipánových dobrotách alebo perníku s mandľovou plnkou.
A ako sme trávili Sinterklaasa mi? Najprv sme sa zúčastnili oficiálneho príchodu do Hoofddorpu. Bolo to pre Silviu veľké prekvapenie, keď zistila, že Sint a Pieti nie sú len postavičky na obrázku, ale sú "ozajstní". Pietov sa zo začiatku bála, ale keď jej ponúkli peppernoten, celkom si ju získali. Sint sa jej zapáčil hneď, aj ruku mu podala.
Potom sme sa so Sintom stretli ešte pár krát. Na plavárni, v tatkovej práci, v nákupnom stredisku. Silvia už vedela, čo sa bude diať a nikdy viac sa nebála, vždy sa ponáhľala za Sintom a strašne sa tešila nielen z toho, že dostala darček, ale aj z toho, že jej podal ruku, zobral si ju na kolená. Doma o tom hodiny rozprávala a rozprávala, a na moje veľké prekvapenie si to všetko pamätala veľmi dlho.
Aj my sme si doma púšťali Sinterklaaske pesničky, a Silvii sa veľmi páčili. Nevie síce žiadnu, ale z každej vie dve, tri slová. Myslím, že budúci rok ich bude vedieť všetky.
5. december sme si trošičku upravili podľa slovenských vianočných zvykov. Sú to pre nás také "malé" alebo "prvé" Vianoce. Dáme si oplátky (ak nám ich niekto zo Slovenska donesie alebo pošle, tu sme to zatiaľ nedokázali kúpiť), kapustnicu, rybu. Už v ten deň si ozdobíme aspoň maličký stromček. Po večeri nás čaká vrece s darčekmi, ktoré si pri stromčeku rozbalíme.
Večer si (znova podľa slovenského zvyku) položíme pred dvere topánky, a dúfame, že sme boli dobrí a aj Mikuláš zo Slovenska nám niečo dobré donesie.
V ten večer odchádza Sinterklaas naspäť do Španielska a začína sa prekrásny čas vianočný.
Vianoce
Od 6. decembra sa začínajú v Holandsku ozdobovať nielen okná, ale aj vianočné stromčeky. Sinterklaasa vystrieda Kerstman (Vianočný muž), okná sa rozsvietia svetielkami a ožijú nálepkami, prípadne maľovanými obrázkami s vianočným motívom. Každý si ozdobuje podľa svojho vkusu.
24. decembra je v Holandsku ešte takmer bežný deň, akurát v katolíckch kostoloch je o polnoci omša. Štedrý večer je 25. decembra, kedy sa zíde rodina pri slávnostnej večeri a pod stromčekom čaká na každého malé prekvapenie. Tradične sa nedávalo na vianoce veľa darčekov, väčšina sa rozdala už na Sinterklaasa, ale čím ďalej tým viac ľudí si dáva darčeky aj na Vianoce. 26. decembra sa navštevujú priatelia a známi.
Aj holanďania majú svoje tradičné vianočné perníčky ("speculaas") a vianočné štoly. ľudia ich však väčšinou nepečú doma, ale kupujú.
Jednou zo spoločných vecí je čokoládový adventný kalendár, kde otvárate každý deň až do 24. decembra jedno okienko, v ktorom sa skrýva čokoládka. Aj tata so Silviou mali takýto kalendár a vždy sa tešili, keď uhádli, aký obrázok sa na čokoládke skrýva.
My trávime Vianoce typicky slovensky 24. decembra, až na to, že stromček a výzdobu máme už od 6. decembra. Na našom stole nechýbajú znovu oplátky, kapustnica, ryba. Pod stromčekom sú darčeky, z rádia znejú koledy. Napiekli sme si koláčiky, ozdobili medovníčky. Naše Vianoce.
Silvester a Nový rok sa tu oslavuje podobne ako u nás, veľkými či menšími oslavami a polnočným ohňostrojom. Tradičným jedlom na Silvestra sú "oliebollen", niečo veľmi podobné našim šiškám, plnené najčastejšie hrozienkami alebo jablkom, prípadne banánom, pudingom.
Vianočné stromčeky a ozdobené okná si môžeme užiť, rovnako ako u nás, do 6. januára, kedy sa Vianoce končia.
[Úvod]
[Holandsko]
[O nás]
[Záujmy]