na plávaní


S plávaním sme začali, keď mala Silvia 6 týždňov (ak nepočítam tehotenské plávanie), a keďže máme plaváreň od domu asi 50m, nebol to žiadny problém. Takisto naša lekárka z poradne nám to odporučila, keďže Silvia mala v tom čase už zahojený pupček a neplakávala, keď sme ju vybrali z vane.
Vo vode sa od začiatku cítila ako doma, za tých pár týždňov si ešte veľmi dobre pamätala na prostredie, v ktorom bývala celých 9 mesiacov. Pomaličky si zvykala na špliechanie vody do tváre, na ponáranie sa a aj na to, že všade okolo je veľa detí.
Ako také plávanie vyzerá? Trikrát do týždňa je vyhradený čas pre deti do štyroch rokov. V podstate sa tam detičky neučia plávať, ale takpovediac žijú s vodou. Mamičky (alebo oteckovia) spievajú a detičky špliechajú okolo seba rukami aj nohami. Väčšie sa spúšťajú zo šmykľavky alebo sa vozia na plávacích doskách a skáču z nich. A tie najväčšie musia zdvíhať zo dna bazéna hračky. Samozrejme, že pri tom strčia do vody často celú hlavu. A potom sa vozia v kolesách alebo idú na tobogán. A čo je tiež nezanedbateľné, sú medzi inými deťmi a dospelými a zvykajú si na iných ľudí, ako len na rodičov.
Svoje poznatky mám len z pozorovania, pretože sme boli so Silviou vždy len v prvej skupine medzi najmenšími deťmi. Ale teraz, keď už má rok, dostali sme sa zrazu do druhej. Začali nás brať už ako veľkých a nenechávajú Silviu stále len so mnou. Berú ju a spúšťajú zo šmykľavky alebo ju nechajú ku mne na kúsku plávať. Nie je to také ozajstné plávanie, je to skôr len metanie sa, ale Silvia sa ku mne dostane. Za rok uvidíme, o čo väčšie nároky sú v ďalšej skupine.
Na Silviu malo a stále má plávanie veľmi dobrý vplyv. Mala ani nie rok keď začala plávať z rukávnikmi a udržala sa chvíľu nad vodou. čím bola väčšia, tým dlhšie si sama plávala. Od roka a pol nepotrebuje vo vode (teda ak má rukávniky) takmer žiadnu pomoc, chodí na šmykľavku, dostane sa kam sama chce. Vie plávať na chrbte a na bruchu. A už to nie je len také metanie sa. Pekne kope nohami a ruky má vystreté. Naučila sa fúkať do vody, skákať z okraja bazéna. Je z nej proste vodný živel.


na šmykľavke

na šmykľavke
[Späť] 
[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]