Boli to presne dva roky odkedy sme v Holandsku. V novinách sme sa dočítali, že vo vedľajšej dedine je biologická farma a na nej práve túto sobotu Deň otvorených dverí. Vedeli sme, že sa biologické potraviny v Holandsku predávajú, aj sme ich v supermarketoch kupovali, ale že máme pár kilometrov od domu biologickú farmu, to bolo pre nás veľké prekvapenie. Veľké a veľmi príjemné. Tak sme sa tam vybrali, s nádejou, že možno už konečne zistíme, ako sa dá pravidelne dostávať biologická zelenina.

Privítal nás asi 45 ročný muž, majiteľ farmy, ktorý nám poukazoval fotografie zo svojej farmy, rôzne druhy zeleniny, zasneženú záhradu, zber zemiakov. Potom nás previedol po svojej farme a ukázal nám, čo všetko sa tam nachádza.

Farma má 1,5 ha a majiteľ na nej pestuje 39 druhov zeleniny bez používania chemických hnojív a postrekov. Jeho susedia farmári chovajú kone a ovce, takže ani oni mu jeho zeleninu „nepostrekujú“. Na hnojenie používa konský trus. Chová aj 60 sliepok, takže má aj zdravé vajíčka. Toto všetko predáva priamo na farme v malom obchodíku, doplnené plodinami iných biologických farmárov z okolia, pár druhmi dovážaného biologického tropického ovocia (banány, kivi, pomaranče, avokádo, citróny) a inými EKO produktami, ako napr. cestoviny, konzervy, pivo, ovocné šťavy, keksíky a chemické prostriedky z EKO fabriky (jar na riad, čistiaci prostriedok na podlahy …).

Má okolo 130 stálych zákazníkov, ktorým každý týždeň pripravuje „biologické balíčky“ pozostávajúce z piatich druhov zeleniny a jedného druhu ovocia. Druh závisí od sezóny, množstvo od požiadavky zákazníka, možnosti sú rôzne. Od balíčka pre jednu osobu až po „balík“ pre šesť osôb. My sme si vybrali balíček pre dve až tri osoby. Koľko to asi je zeleniny a ovocia? Kilo zemiakov, 4-6 mrkiev, 6 kusov červenej repy, asi kilová tekvica, dve hlávky šalátu (nie vždy je to samozrejme to isté). Ovocia je tiež asi kilo.

V okolitých dedinách a mestečkách má jedenásť spolupracovníkov, ktorým roznáša balíčky a u nich si ich ľudia ďalej vyzdvihujú. Po telefonickej dohode je možné doobjednať si vajíčka, určitý druh zeleniny alebo niektorý z ostatných produktov ponúkaných v obchodíku. Raz za mesiac dodáva v balíčku aj malý časopis (je to vlastne obojstranne popísaný hárok papiera), kde informuje o novinkách zo svojej farmy, má tam zoznam produktov, zeleniny a ovocia, ktoré má akurát v ponuke v obchodíku, zopár receptov na spracovanie sezónnej zeleniny. Na konci mesiaca vám pribalí účet na zaplatenie.

Samozrejme, môžete kupovať biologickú zeleninu aj v lepších supermarketoch, tak ako sme to aj my robili, tá je však väčšinou dovážaná ak nie z iných štátov (napríklad mrkva z Talianska), tak aspoň z druhého konca Holandska. Cenovo je biologická zelenina asi 2x drahšia ako „chemická“, ostatné produkty sú často drahšie aj 4x. Zelenina, ktorá sa predáva na biologickej farme a my ju dostávame v balíčku, je oproti biologickej v supermarketoch lacnejšia asi o 25%. Ostatné produkty sa cenovo nelíšia.

Každú stredu a sobotu sa dá ísť na farmu pozrieť ako a čo sa tam práve pestuje. Farmár Vám rád poskytne informácie o všetkom, čo vás zaujíma, poukazuje Vám jednotlivé plodiny. Na farme pracuje sám, pomáha mu jeho manželka a syn, na sezónne práce (zber zemiakov a pod.) a prácu v obchodíku si najíma študentov.

Prečo ľudia kupujú biologickú zeleninu? Niektorým lepšie chutí, iní kvôli zdraviu a ostatní zo zásady. A prečo ju kupujeme my? Máme malú dcérku – takže pre jej zdravie. A máme aj svoje ideály a predstavy – vyjadrujeme tým svoj postoj k chemickým hnojivám, prevážaniu zeleniny cez pol sveta a aspoň troškou prispejeme k podpore miestnej výroby. A neposlednou výhodou pre mňa ako kuchárku je aj to, že na rozdiel od zeleniny v supermarketoch je čerstvá, zozbieraná v deň, kedy je vám doručená.

Objavením tejto biologickej farmy sa nám splnil náš malý sen mať každý deň niečo aspoň trošku zdravé na večeru. Keď sa pozerám, ako si moja dcérka napichuje na vidličku jeden kúsok paradajky za druhým, neprenasleduje ma pocit, že ju kŕmime chemikáliami. Teraz už len dúfame, že postavenie nejakej diaľnice alebo ďalšej štarovacej dráhy sa nenaplánuje práve krížom cez túto farmu, pretože tým by sme stratili ten náš kúsok zdravia a ekológie, ktorý máme.



[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]