Eifellova veza

Pod stromčekom sme si na vianoce 1998 našli aj jeden netradičný darček - trojdňový zájazd do Paríža. Tešili sme sa na všetko čo uvidíme, ale hlavne na Eiffelovku.
Hneď ako sme dorazili do Paríža sme sa vybrali pohľadať ju. Našli sme krásavicu týčiacu sa nad Parížom. A vyfotili sme celý film.
Druhý deň sme začali autobusovou prehliadkou Paríža. Ukázali nám Moulin Rouge, Víťazný oblúk, Champs-Elysees, Place de la Concorde a mnoho ďalšieho. Takmer všetko, čo je v Paríži zaujímavé. Na brehu Seiny sme presadli do lodičky, ktorou sme sa popri múzeu d'Orsay dostali až k Eiffelovke, pred koncom plavby sme si urobili zachádzku ku Notre Dame - Chrámu Matky Božej.
Naša jazda so sprievodcom sa skončila pri Galerie La Fayette. Odtiaľ sa mohol vydať každý kam chcel. My sme si vybrali prechádzku Parížom a tešili sme sa na možnosť urobiť zopár pekných fotiek. Išli sme cez Louver k Notre Dame, okolo Invalidovny k Eiffelovke. Odtiaľ sme sa zviezli metrom k Víťaznému oblúku, kde sa nám podarilo vidieť kladenie vencov. A potom prišla chvíľa, na ktorú sa Palino veľmi tešil. Nočné snímky Champs-Elysees.
Našou túžbou bolo prejsť až na Place de la Concorede, kde stálo obrovské ruské kolo, a uvidieť nočný Paríž. Boli sme však už strašne unavení a trocha sme sa aj báli, ako by sa to páčilo nášmu bábatku v brušku. Tak sme si povedali, že niečo si necháme aj nabudúce a radšej sme sa pobrali do hotela.
Posledný deň sme si zašli ešte na Mont Martre, kde sa okrem známeho Sacre Coeur nachádza veľmi veľa remeselných stánkov a pouličných maliarov (jedného sme zamestnali a nechali ma sportrétovať). Tu sa naša cesta skončila. Naposledy sme sa z výšky pozerali na Paríž, rozľahlé mesto so svojím srdcom - Eiffelovkou, ktorá sa týči do výšok.
Je ťažké predstaviť si pocity parížanov, ktorí zažili stavbu Eiffelovej veže. Určite im pripadala ako strašné monštrum, ktoré pokazí krásny Paríž. Skúsili sme si predstaviť ju niekde v našom okolí a nepodarilo sa nám to. Prečo? Všade by totiž zavadzala. Asi kedysi zavadzala aj v Paríži, ale teraz k nemu neodmysliteľne patrí. A kto ju nevidel naživo, nevie, ako vyzerá.

Eiffelova veza Eiffelovka Sacre Coeur Sacre Coeur
Pod Eiffelovkou Pod Eiffelovkou Paris Paríž
Louvre Louvre Notre Dame Notre Dame


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]