Amsterdam


Priznám sa Vám, že o Amsterdame sa mi píše veľmi ťažko lebo viem, že nedokážem popísať všetko, čo toto mesto skrýva. Niekoho zaujme kvôli prekrásnym uličkám, iných to láka do múzeí a niektorí sa tešia na nákupy alebo na Amsterdamskú vykričanú štvrť Red Light District.
Neviem a nechcem robiť mapu Amsterdamu, len vám ponúkam to, čo stojí za to vidieť alebo skúsiť. Pokúsim sa dať sem všetko, ale viem, že toho bude ešte veľa chýbať. To však už objavíte v Amsterdame sami.

Dam

Central Station - vlaková stanica, bude pravdepodobne prvým miestom, kde sa v Amsterdame ocitnete. Z nej sa popri nespočetnom množstve obchodíkov so suvenírmi dostanete na Dam, centrálne Amsterdamské námestie s Kráľovským palácom na jednej a obeliskom na pamiatku obetiam druhej svetovej vojny na druhej strane. Medzi nimi Múzeum voskových figurín.
Z Damu sa môžete vybrať ďalej rôznymi smermi. Napríklad po ulici Damstraat do architektonicky krásnej štvrte Amsterdamu, kde sa nachádza Red Light District. Alebo za nákupmi po Kalverstraat.

Kvetinový trh

Po nákupnej Kalverstraat, kde nájdete všetky možné druhy obchodov a obchodíkov sa pomaly dostanete na kvetinový trh. Ten sa nachádza na kanáli s názvom Singel. A nájdete tu skutočne všetky kvety od výmyslu sveta. Rezané, sušené alebo cibule na zasadenie. A odnesiete si nezabudnuteľný farebný pohľad.

Vyberte sa do múzea

V Amsterdame je mnoho zaujímavých múzeí a nepodarilo sa nám prejsť zďaleka všetky. Ale niektoré sme videli, o niektorých sme počuli alebo čítali a tieto Vám odporúčame:

Múzeum voskových figurín Madame Tussaud

Múzeum je rozdelené do dvoch častí. Na začiatku sa zoznámite s históriou Holandska a Amsterdamu, cestou Vás sprevádza duch Holandska. Uvidíte známe osobnosti ako Rembranta a Vincenta van Gogha, stará holandskú krčmu a skončíte pri holandskej zime a ďeťoch na korčuliach.
V druhej - modernej časti Vám predstavia kráľovskú rodinu a mnoho iných známych osobností nielen holandského, ale aj svetového života.
Kto navštívil múzeum s týmto menom v Londýne bude asi sklamaný, ale ten, kto vidí voskové figuríny prvýkrát, má sa na čo tešiť. Už ste zvedaví. Tak mrknite jedným očkom.

Van Gogh Museum

Milovníci impresionistického umenia a hlavne "Vincenta" si prídu na svoje v trojposchodovej budove tohto múzea. Uvidia tu nielen to najznámejšie, ale aj mnoho menej známych a predsa krásnych a zaujímavých obrazov nielen od Gogha. V priľahlej budove si môžu pozrieť aktuálnu sprievodnú výstavu, ktorá ich pravdepodobne zavedie zasa do sveta niečoho úplne iného, ale rovnako umelecky hodnotného.

Rijksmuseum

Holandsko od staroveku po dnes a ešte niečo k tomu. Tak by sa dalo charakterizovať toto obrovské múzeum skrývajúce v sebe takmer všetko. Obrazy, sochy, kroje. Modely Amsterdamských domov. Každý nech vyberá podľa svojho gusta.

Múzeum Amstelkring - Onze Lieve Heer op Solder

Na okraji Red Light Districtu, na Oudezijds Voorburgwal č. 40, sa nachádza jediný zachovaný "schuilkerk" - katolícky kostol zo 17. storočia. Nachádza sa na povale tohto z vonka úplne obyčajného domu. Prečo? V dobách evanjelizácie boli všetky katolícke kostoly zatvorené a ľudia mohli svoju vieru oslavovať len v kostoloch v súkromných domoch, ktoré museli byť z vonka na nerozoznanie od ostatných.
Unikátne múzeum, ktoré určite stojí za návštevu.

Amsterdams Historisch Museum

Veľmi zaujímavé múzeum o Amsterdame, jeho histórii a súčasnosti, kde môžete nájsť vykopávky, makety najznámejších a menej známych ale rovnako krásnych stavieb, zábery a príbehy z vojnového Amsterdamu, maľby Amsterdamských umelcov ... no proste všetko zaujímavé, čo Amsterdam v sebe skrýva.

Scheepvaartmuseum

Múseum loďstva a lodí. Najznámejšie námorné bitky, kráľovská loď, príbeh o holandskej obchodnej lodi Batavia, modely, obrazy, prístroje a mnoho iných zaujímavých vecí okolo lodí. Súčasťou múzea je aj loď VOC Amsterdam, ktorá bola postavená ako kópia známej holandskej Batavie.

Plavba loďou

Ak chcete vidieť veľa z toho, čo Amsterdam v sebe skrýva a máte málo času alebo sa bojíte o svoje nohy, nasadnite pri vlakovej stanici na okružnú jazdu loďou po kanáloch. Trvá hodinu a uvidíte viac ako by ste boli schopní za jeden deň prejsť.

Záverom

Alternatív, ako stráviť krásny deň v Amsterdame je veľmi veľa. Môžete si zájsť do obrovskej zoologickej záhrady Artis Zoo, kde sa nachádza aj morské akvárium, alebo si poleňošiť vo Vondelpark-u. Zájdite si na trh na Waterlooplein a pokochajte sa starinami a ozdôbkami. Alebo navštívte zopár kostolov. Planetárium. Prípadne počkajte, kým sa Amsterdam večer rozsvieti.

Popísať tak rozmanité mesto ako je Amsterdam je skutočne veľmi ťažké. Asi si musí každý urobiť svoj vlastný obraz a obľúbiť si svoje miesta. A v tomto sa už nikomu poradiť nedá. Ak však chcete vedieť niečo konkrétne, napíšte mi.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]