burza kvetov

Holandsko je svojimi kvetmi známe a preto sa niet čo čudovať faktu, že je aj najväčším vývozcom kvetov na svete. V celej krajine je sedem kvetinových búrz, najväčšia sa nachádza v meste Aalsmeer.
Nazrime do jej štatistiky:
Viac ako 17 miliónov kvetov a 2 milióny rastlín sa denne predá na burze v Aalsmeeri, čo predstavuje viac ako 4,2 bilióna kvetov a okolo 500 miliónov rastlín ročne (a to je len 45% holandskej produkcie). 80% sa vyváža mimo Holandska.
Budova burzy má 600x800 metrov. 31.000 metrov štvorcových chladeného priestoru je k dispozícii pre udržanie kvetov v čo najlepšom stave.
V priemere 2.000 kamiónov obúšťa denne túto budovu a najčastejšie vezú ruže, tulipány a chryzantémy.

A ako prebieha takáto burza, či skôr dražba kvetín? Málokto z vás asi pozná pojem "holandská dražba" (ja som ho tiež nepoznala). Práve takouto formou sa dražia kvety. Cen nestúpa, ale klesá, pokým niekto nie je ochotný zaplatiť. Je to veľmi rýchly spôsob,vďaka ktorému sa môže predať toľko kvetov. Počítače vraj zaznamenajú 50.000 transakcií denne.
V Aalsmeeri sa nachádza päť aukčných miestností, v ktorých je spolu 14 aukčných hodín. Dražba prebieha každý pracovný deň od siedmej asi do desiatej. Je známe, v ktorej miestnosti sa dražia aké kvety, preto treba na začiatku zasadnúť do tej správnej.
Kupca sleduje aukčné hodiny, kde nájde všetko, čo potrebuje o práve ponúkanom kvete vedieť. Pestovateľa, meno kvetu, kvalitatívnu triedu, počet kusov kvetov v jednom balení a aj to, koľko balení musí minimálne kúpiť. A samozrejme cenu, ktorá postupne klesá. Ak niekomu vyhovuje, stlačí tlačidlo na svojom stolíku a na hodinách sa v kolónke kupca objaví jeho číslo. Jedna takáto operácie trvá asi 5 sekúnd.
Každý, kto príde ako turista má možnosť poza sklo sledovať dianie v aukčnej miestnosti, vidí všetky kvety a ruch na burze. Zaujímavosťou je miestnosť na testovanie kvality kvetov, kde je s každého druhu jeden kvet od pestovateľa otestovaný predtým, ako sa od neho začne vo veľkom vykupovať.
Môj pocit po návšteve Aalsmeerskej burzy bol neopísateľný. Uvedomovala som si, že toľko kvetov som v živote nevidela a ani nikde inde neuvidím. Hlavou mi preletelo, že je možné, že kvet, na ktorý sa práve pozerám, si za pár dní kúpi niekto v Bratislave či v Košiciach v kvetinárstve. A spomenula som si na všetky tie kytice, čo som kedy kupovala a vedela som, odkiaľ tie kvety prišli.
Vždy, keď teraz kupujem na trhu kvety, predstavím si Aalsmeersku burzu s jej chladnými stenami exportnej haly, ale jemnými farebnými kvetmi plnými lásky, ktorú do nich vkladali tí, čo ich vypestovali. A tá láska a pohoda sa z kvetov prenáša na mňa. A robí môj život ešte o trošku krajším.

Ak chcete vedieť niečo viac, skúste stránku alsmeerskej burzy.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]