Den Haag


Den Haag alebo ´s Gravenhage. Hlavné politické mesto Holandska, kde sa nachádza väčšina ambasád, holandský parlament, medzinárodný súdny dvor aj kráľovský palác Noordeinde.

Okrem politických inštitúcií je Haag pre nás, milovníkov umenia, zaujímavý aj množstvom galérií a múzeí. Najznámejším je Mauritshuis, kde môžete vidieť kolekciu holandského a flámskeho maliarskeho umenia. Jadrom expozície sú obrazy umelcov tzv. Holandskej Zlatej éry (17. storočie). Môžete tu vidieť Vermeerove Dievča s perlovou náušnicou alebo Rembrandtovu Hodinu anatómie.
Hneď vedľa Mauritshuisu sa nachádza Binnehof, sídlo Holandského parlamentu. Tu zahajuje každý rok - tretí utorok v septembri - na tzv. Prinjesdag, kráľovná prácu parlamentu. Binnenhof je architektonicky veľmi zaujímavým miestom, určite sa cezeň prejdite. Ak budete pokračovať daľej, dostanete sa na Noordeinde. Ulica plná typicky Haagskych (primerane drahých) obchodov a už spomínaných galérií so zaujímavými obrazmi. V jej strede sa nachádza Paleis Noordeinde, postavený v roku 1533. Od roku 1984 je oficiálnym úradom holandskej kráľovnej.

Noordeinde pokračuje pod názvom Zeestraat, na ktorej nájdete jednu z Haagskych špecialít, Panoramu Mesdag. Je to kruhový obraz s priemerom 14 metrov, zobrazujúcich pobrežie Severného mora a dedinu Scheveningen v roku 1880. Aj keď nie ste zrovna na obrazy, sem vám odporúčam sa vybrať. Panorama Mesdag nesie meno po svojom autorovi, Hendrikovi Willemovi Mesdagovi, ktorý ho namaľoval so svojou ženou a dalšími dvoma maliarmi.
Ak sa vám obrázky H.W. Mesdaga zapáčia, pokračujte ešte pár sto metrov ďalej do domu č. 7 na ulici Laan van Meerdervoort, kde tento maliar býval a v roku 1903 zriadil múzeum. Kolekcia obsahuje obrazy maliarov tzv. Haagskej školy (koniec 19. storočia), nazývanej aj Amsterdamský impresionismus - Bosboom, Israels, Weisenbruch, Mauve či bratia Marrisovci.
Zo záhrady tohto domu môžete vidieť vežu Mierového paláca, sídla Medzinárodného súdneho dvoru (viď obrázok hore).

Na okraji Haagu leží mestečko Scheveningen (v dnešnej dobe je to už takmer súčasť Haagu), kde môžete nájsť Madurodam - Holandsko v miniatúrach a na pláži okrem krásneho mora a mušlí SeaLife - prekrásne morské akvárium. Určite sú v Haagu aj daľšie krásne miesta a múzeá. Parky, napríklad Clingendael, Haags gemeente museum alebo Museon sú niektoré z nich. V tomto meste sa nikto nebude ani chvíľu nudiť. Ako hovoria holaňďania - Den Haag is bezoek waard - čo znamená, že stojí určite za návštevu.

Viacej (digitálnych) fotiek sa zatiaľ v našom archíve nenachádza. Určite sa však do Haagu v dohľadnej dobe vyberieme a tento nedostatok odstránime.


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]