Holandska farma


Miniatúrne mestečko Madurodam sa nachádza v meste Den Haag, presnejšie v jeho časti Scheveningen. Je tu možné vidieť naozaj všetko, čo je pre Holandsko typické. Modely sú v mierke 1:25, sú tu aj miniatúrne stromy, na jar tu kvitne okolo 57 tisíc cibuľovín.
Mestečko je rozdelené na tri časti:
V prvej - historickom mestskom centre, sa nachádzajú stavby ako Kráľovský palác v Amsterdame, budova parlamentu v Haagu, univerzita v Leidene, najznámejši z Amsterdamských mostov - Skinny Bridge alebo typické holandské kanály - grachty s vysokými holandskými domami popri nich.
V druhej časti sa počas našich prvých návštev nachádzali pieskové sochy a na nich výjavy z holandského života. Boli súčasne aj pozvánkou na najväčšiu výstavu pieskových sôch, ktorá sa koná každoročne na prelome mája a júna práve na haagskej pláži.
V roku 2000 ich však nahradili prechodné expozície. V marci a apríli Madurodam Ice Art - výstava ľadových sôch, a po nich Izrael v miniatúrach. Čo tam bude ďalej? Nechajme sa prekvapiť.
Tretia časť by sa dala nazvať súčasnosťou. Rotterdamský prístav, všetky architektonicky zaujímavé moderné budovy, zábavné parky a zoologické záhrady, mlyny, skleníky a tulipánové polia, farmy, hory a pláže. A pomedzi to všetko jazdia autá, vláčiky, lietadlá, lode.
Madurodam vyzará na prvý pohľad maličký, ale keď chcete vidieť všetko, vyhraďte si na to takmer celý deň. Výlet do Madurodamu sa dá spojiť s cestou k moru, návštevou centra Haagu alebo niektorého z krásnych parkov. A ak nie ste ranostaji a prídete do Madurodamu až poobede, nič to. Po zotmení sa tu rozsvieti viac ako 50 tisíc žiaroviek a Vám sa naskytne jedinečný a nezabudnuteľný pohľad.

Ďalšie informácie o najmenšom holandskom mestečku sú dostupné v angličtine na stránke Madurodamu.

Kralovsky palac Kráľovský palác gracht Kanál - Gracht
farma Mlyn domy Holandské domy
mlyny Pieskové mlyny pelikan Pelikán z piesku


[Úvod]  [Holandsko]  [O nás]  [Záujmy]